Przeskocz do treści

Delta mi!

Niebo jak własna kieszeń

Niebo w kwietniu

obrazek

wikimedia

M104

wikimedia

M104

W tym miesiącu ominie nas znowu zaćmienie Księżyca, widoczne 4 IV dla mieszkańców przeciwnej do Polski strony Ziemi - w pasie przechodzącym przez wschodnią Azję, Australię, Pacyfik, aż do Ameryki Północnej. Na szczęście i na pocieszenie mamy jednak kilka innych astronomicznych atrakcji do wyboru, na przykład spośród obiektów z Katalogu Messiera.

12 IV będzie miała miejsce koniunkcja Wenus z obiektem M45, czyli najsłynniejszą chyba gromadą otwartą: Plejadami. Zjawisko to możemy swobodnie podziwiać nawet nieuzbrojonym okiem albo lornetką. Wenus i Plejady zbliżą się na odległość 2,5 stopnia. Około godziny 19:45, po zmroku, para pojawi się nad zachodnim horyzontem na wysokości około  ○ |30 i widoczna będzie przez następne trzy godziny. Wenus osiągnie jasność |−4,5m, natomiast M45 jasność 1,6m.

obrazek

wikipedia

M94

wikipedia

M94

obrazek

NASA, ESA, S. Beckwith (STScI), and The Hubble Heritage Team STScI/AURA)

M51

NASA, ESA, S. Beckwith (STScI), and The Hubble Heritage Team STScI/AURA)

M51

Dobre warunki do obserwacji M104, czyli Galaktyki Sombrero, którą najłatwiej obserwuje się z półkuli południowej, będziemy mieli 1 IV. Tego dnia po północy M104 osiągnie najwyższy punkt na naszym niebie, znajdzie się na wysokości 24○ ponad południowym horyzontem. Jej jasność wyniesie około 9m, więc będzie to obiekt doskonały do obserwacji lornetką lub małym teleskopem.

Kwiecień to także świetny czas na obserwacje kolejnego obiektu katalogu Messiera - galaktyki spiralnej M94, która będzie widoczna wtedy przez całą noc. M94 pojawia się po zmroku  ○ |48 nad wschodnim horyzontem, a zniknie w świetle wschodzącego Słońca na takiej samej wysokości nad horyzontem zachodnim. Jej jasność to |9m. Kolejna bardzo piękna galaktyka spiralna - M51, czyli Galaktyka Wir - znajdzie się w sprzyjających warunkach do obserwacji 14 IV. Będzie ona widoczna również przez całą noc na niebie i będzie miała jasność podobną do poprzednich obiektów. Polecamy także gromadę kulistą gwiazd o nazwie M3, na którą również warto "zapolować" w połowie miesiąca. Przykładowo, w dniu 17 IV około godziny 20:00 pojawi się na wysokości 44 ○ nad wschodnim horyzontem, około północy osiągnie najwyższy punkt na niebie i zniknie o świcie |45○ ponad zachodnim horyzontem. Jej jasność to | m 6,2 .

Na kwietniowym niebie zagoszczą też meteory pochodzące z kilku rojów, przede wszystkim z Lirydów, którego radiant znajduje się w okolicach Wegi w gwiazdozbiorze Lutni. Maksimum tego roju wypada 23 IV z 10-15 meteorami na godzinę.