Przeskocz do treści

Delta mi!

Niebo jak własna kieszeń

Niebo w październiku

Karolina Bąkowska

o artykule ...

 • Publikacja w Delcie: październik 2015
 • Publikacja elektroniczna: 30-09-2015
 • Autor: Karolina Bąkowska
  Afiliacja: doktorantka, Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika, Warszawa
obrazek

ESA/Max-Planck

Kometa Halleya odkryta w 1705 roku i okrążająca Słońce w ciągu 76 lat, to z nią związane są Orionidy

ESA/Max-Planck

Kometa Halleya odkryta w 1705 roku i okrążająca Słońce w ciągu 76 lat, to z nią związane są Orionidy

Pogodne październikowe niebo powinno usatysfakcjonować łowców spadających gwiazd, gdyż dostępne będą aż cztery roje meteorów...

Podczas nocy 6-10 X będzie można obserwować rój Drakonidów, którego maksimum przypadnie na 9 X. Rój ten, związany z kometą 21P/Giacobini-Zinner, był znany około 15 lat przed odkryciem komety. Wyjątkową aktywność Drakonidów, wynoszącą ponad 1000 meteorów na godzinę, zarejestrowano w 1933 roku. Radiant roju to rektascencja (RA): |262○, deklinacja (Dec): |+54○. Następny rój zasługujący na uwagę to Południowe Taurydy, ich aktywność przypada 10-18 X, a maksimum 11 X. Radiant tego roju jest określony przez współrzędne RA: ○ 32 , Dec: ○ +9 , a jego maksymalna aktywność to 5 meteorów na godzinę. Południowe Taurydy są związane z kometą 2P/Encke. Co ciekawe, ten rój znany jest już od średniowiecza (Chiny, XI wiek) i charakteryzuje się żółto-pomarańczowymi, powolnymi meteorami. W trakcie trzeciego tygodnia października będzie można zaobserwować є Geminidy. Maksimum tego z kolei roju wystąpi 18 X, ich radiant położony jest na RA: |102○, Dec: |+27○, a aktywność to około 3 meteorów na godzinę. |є Geminidy związane są z kometą C/Ikeya. Czwartym rojem wartym obserwacji są znane i lubiane Orionidy związane z kometą 1P/Halley, które są dostępne od 2 X do 7 XI z maksimum aktywności w trakcie nocy 21 X. Ten duży strumień białych meteorów z wyraźnymi śladami przejawia aktywność wynoszącą około 25 meteorów na godzinę, jego współrzędne radiantu to RA: ○ 95 i Dec: ○ +16 .

obrazek

Bliskie spotkanie Wenus i Jowisza widziane z Francji sfotografowane 14 marca 2012 roku.

Bliskie spotkanie Wenus i Jowisza widziane z Francji sfotografowane 14 marca 2012 roku.

Amatorom astrofotografii oraz obserwatorom potrafiącym wytrwać do samego świtu polecamy bliskie złączenia między trzema planetami Układu Słonecznego. Najdogodniejsze warunki do obserwacji będą nad ranem 18 X, kiedy Mars znajdzie się w pobliżu Jowisza, około 0,4○. Następnie ponownie w drugiej połowie nocy 26 X zaobserwować będzie można bliskie złączenie Wenus i Jowisza w odległości 1○ ; obie planety będą dostępne do obserwacji na porannym niebie. Dodatkowo już dwa dni później, tj. 28 X, obserwować będzie można bliskie złączenie Wenus, Marsa i Jowisza. Jasności planet wynoszą odpowiednio dla Wenus m −4,4 , Jowisza m − 1,8 oraz dla Marsa 1,7m, wszystkie obserwacje można więc przeprowadzić gołym okiem nawet z najbardziej rzęsiście oświetlonych miast. Planety będzie można znaleźć dokładnie pomiędzy gwiazdozbiorami Lwa, Panny i Hydry.

Po wrześniowej opozycji nadal dogodnym obiektem do obserwacji będzie planeta karłowata (4)Westa, której jasność jednak będzie sukcesywnie spadać, wynosząc odpowiednio 6,3m (8 X), 6,5m | (18 X) oraz 6,8m | (28 X). Planetka będzie widoczna na tle gwiazdozbioru Wieloryba. Na koniec proszę pamiętać o zmianie czasu z letniego na zimowy w nocy z 24 na 25 października.