Przeskocz do treści

Delta mi!

Niebo jak własna kieszeń

Niebo w marcu

Karolina Bąkowska

o artykule ...

  • Publikacja w Delcie: marzec 2016
  • Publikacja elektroniczna: 29 lutego 2016
  • Autor: Karolina Bąkowska
    Afiliacja: doktorantka, Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika, Warszawa

Tegoroczny marzec to miesiąc obfitujący w zaćmienia, choć dostępne tylko dla miłośników dalekich podróży. Podczas naszej nocy z 8 na 9 marca mieszkańcy wschodniej Azji, północno-zachodniej Australii oraz północnej Oceanii będą obserwować zaćmienie Słońca. Kto zatem chciałby uczestniczyć w tym wydarzeniu, powinien szukać biletów lotniczych na Borneo lub Sumatrę.

W tym miesiącu (23 III) wystąpi również zaćmienie Księżyca. Niestety także w tym przypadku, u nas niewidoczne. Zobaczą je mieszkańcy obu Ameryk, Azji i Australii. Na stronie www.timeanddate.com można znaleźć dokładne obszary, na których moglibyśmy podziwiać zaćmienie Słońca lub Księżyca.

Dla osób lubiących obserwacje planet polecamy szczególnie pierwszą połowę miesiąca, czyli okolicę nowiu Księżyca (9 III). Jeśli natomiast pogoda dopisze przez cały miesiąc, będzie można wykonać obserwacje lub astrofotografie bliskich spotkań pięciu planet Układu Słonecznego z Księżycem. Na początku miesiąca, 2 III, Saturn |(0,5m) znajdzie się 4○ od Księżyca - najkorzystniej obserwować to nad ranem. Należy patrzeć w kierunku południowym, między gwiazdozbiorami Wężownika, Strzelca i Skorpiona. Już 7 III Wenus |(−3,9m) będzie równie blisko Księżyca. Mimo iż jest tak jasna, również polecam obserwowanie jej tuż przed wschodem Słońca, na wschodnim niebie, na tle gwiazdozbioru Wodnika. Kolejną planetą, którą można podziwiać w pobliżu Księżyca, jest Uran, który 11 III zbliży się na odległość |1,9○ do naszego naturalnego satelity. Przedostatnia planeta Układu Słonecznego będzie miała wtedy jasność 5,9m, zatem do jej obserwacji warto wykorzystać lornetkę lub przenieść się na tereny dalekie od miasta. Urana zobaczymy w godzinach wieczornych, spoglądając w kierunku zachodnim w okolice gwiazdozbiorów Wieloryba, Barana i Ryb.

W noc poprzedzającą pełnię, czyli 22 III, Jowisz znajdzie się 2○ od Księżyca. Tego jasno świecącego |(−2,5m) gazowego olbrzyma obserwować będzie można przez całą noc w okolicach gwiazdozbiorów Panny, Lwa i Sekstansu. Pod koniec miesiąca (28 III) Mars znajdzie się 4 ○ w kierunku południowym od Księżyca. Wyraźnie czerwoną planetę o jasności 0,2m ujrzymy w gwiazdozbiorze Skorpiona - najlepiej obserwować ją w drugiej połowie nocy. Kto przegapił obserwacje Saturna z powodu np. złej pogody, będzie mieć na to okazję ponownie 29 III, kiedy to znów nastąpi druga koniunkcja Księżyc-Saturn (separacja |3○ ).

Planując obserwacje warto pamiętać o zmianie czasu z zimowego na letni, która nastąpi w nocy 26/27 III. Choć noce staną się coraz krótsze, 20 III rozpoczynamy astronomiczną wiosnę, zatem cieplejsza pogoda umożliwi obserwacje również tym, których odstraszają długie i mroźne zimowe noce.