W artykule Kto da mniej? z
Mamy 10 worków z monetami. W dokładnie jednym z nich wszystkie monety są fałszywe, w pozostałych workach wszystkie są prawdziwe. Prawdziwa moneta waży 10 gramów, a fałszywa 11. Ile ważeń na wadze elektronicznej trzeba wykonać, aby wykryć worek z fałszywymi monetami?
Wystarczy, oczywiście, dziesięć ważeń: po jednej monecie z każdego worka. A nawet o jedno mniej, bo jeśli pierwszych dziewięć monet jest prawdziwych, dziesiąta musi być fałszywa. Można też sprytniej: wziąć na przykład po jednej monecie z pięciu worków i zobaczyć, czy razem ważą one 50 gramów, czy 51. Takie pomysły pozwalają zawężać grupę podejrzanych worków i ograniczyć się do czterech ważeń (zachęcam do sprawdzenia).
Ciągle jednak nie jest to rozwiązanie optymalne, wystarczy bowiem jedno ważenie! Niech na wadze leżą:
1 moneta z worka nr 1
Tych 55 monet, gdyby były prawdziwe, ważyłoby
Rozważmy teraz ogólniejszą wersję tej samej zagadki:
Mamy 10 worków z monetami. W niektórych workach wszystkie monety są fałszywe, w pozostałych wszystkie są prawdziwe. Prawdziwa moneta waży 10 gramów, a fałszywa 11. Ile ważeń na wadze elektronicznej trzeba wykonać, aby wykryć worki z fałszywymi monetami?
Niestety poprzednia metoda tym razem nie zadziała. Jeśli naszych 55 monet teraz waży np. o 7 gramów za dużo, to falsyfikaty mogą równie dobrze być w workach o numerach 2 i 5, jak i w workach 1, 2 i 4 lub w jeszcze innych.
Nadal jednak wystarczy jedno ważenie. Niech tym razem na wadze leżą:
1 moneta z worka nr 1
Tych
Jeśli przykładowo w worku numer 3 są fałszywe monety, to wynik jest o 100 g za duży:
Ogólniej,
Czytelnik Realista może czuć się słusznie zaniepokojony propozycją ważenia naraz ponad miliarda monet.
Szczęśliwie liczbę tę łatwo zredukować, przeprowadzając analogiczne rozumowanie z użyciem systemu dwójkowego zamiast dziesiętnego.
Ważymy wówczas już tylko
Kolejna zagadka, na pierwszy rzut oka zupełnie inna, ma jednak z poprzednią zaskakująco wiele wspólnego.
Jaś i Małgosia grają w następującą grę. Małgosia wymyśla sobie pewien niezerowy wielomian o współczynnikach całkowitych nieujemnych. Jaś może pytać o wartości tego wielomianu dla dowolnie wybranych liczb całkowitych. Wygra, gdy poda cały wzór wielomianu. Czy może tego dokonać? Jeśli tak, ile pytań musi zadać?
Pokażemy, że Jaś jest w stanie poznać cały wielomian już po dwóch pytaniach. Na początek Jaś pyta o
Następnie Jaś pyta o
Powiedzmy, że Małgosia wymyśliła sobie wielomian
4 00 00 00 |
0 00 00 |
17 00 |
+ 2 |
4 00 17 02 |
i podaje Jasiowi ten wynik. Zauważmy, że powyższe dodawanie zawsze odbywa się bez przenoszenia, bo
każdy ze współczynników
Pozostaje zauważyć, że Jaś nie może zagwarantować sobie zwycięstwa po jednym pytaniu. Dla każdej liczby całkowitej
Na zakończenie proponuję jeszcze jedną zagadkę, w której też można zastosować pomysł wyświetlacza prezentującego poszukiwaną informację.
Złośliwy czarodziej rzucił urok na jedną z 1000 beczek z winem – każdy, kto wypije choćby kroplę, zzielenieje w ciągu doby. Codziennie rano dysponujemy dokładnie 10 dzielnymi (i niezielonymi) rycerzami gotowymi ponieść ryzyko. Ile dni potrzeba, aby wykryć zaczarowaną beczkę?
Warto dodać, że odpowiedź ,,trzy dni” nie jest poprawna, a rozwiązanie zainteresowani odnajdą w tekście wspomnianym na początku niniejszego artykułu.