Delta 1/2024

Klub 44

Errata do wersji w druku: W rozwiązaniu zadania 762 w wyśrodkowanej równości po prawej stronie powinno być 3pf2c2/9+m2c4.

Zadania z matematyki nr 873, 874

Redaguje Marcin E. KUCZMA

873. Dany jest trójkąt ostrokątny ABC. Niech będzie dowolną prostą przecinającą boki ABAC odpowiednio w takich punktach P i Q, że ACP+APQ=90, i niech X będzie rzutem prostokątnym punktu C na prostą . Udowodnić, że (dla ustalonego trójkąta ABC) wszystkie punkty X, uzyskane w ten sposób przy różnych dopuszczalnych położeniach prostej , leżą na jednej prostej.

874. Liczba 7 została zapisana w systemie dwójkowym jako 10,c1c2c3; to znaczy 7=21+i=1ci2i,  ci{0,1}. Dowieść, że dla każdej liczby naturalnej n1 suma i=n2nci jest dodatnia.

Zadanie 874 zaproponował pan Paweł Kubit z Krakowa.

Rozwiązania zadań z numeru 9/2023

Przypominamy treść zadań:

865. W czworokącie wypukłym ABCD kąty przy wierzchołkach A i C są proste (ale nie przy wierzchołkach B i D). Punkt M jest środkiem przekątnej AC. Punkt E jest symetryczny do B względem M. Dowieść, że okręgi opisane na trójkątach ABCADE są przystające.

Rozwiązanie

866. Dane są dwie różne liczby pierwsze p, q takie, że 2p1 oraz 2q1 też są liczbami pierwszymi, a ponadto każda z liczb 2p11 oraz 2q11 dzieli się przez iloczyn pq. Udowodnić, że jeżeli liczba całkowita dodatnia d jest dzielnikiem liczby 2pq1, to liczba d1 dzieli się przez pq.

Rozwiązanie

Zadania z fizyki nr 770, 771

Redaguje Elżbieta ZAWISTOWSKA

770. Z izolowanego cieplnie naczynia o objętości wewnętrznej V odpompowano wypełniający je gaz, osiągając wysoką próżnię. Otaczające powietrze ma temperaturę T0 i ciśnienie p0. W pewnym momencie otworzono kran zamykający naczynie, i nastąpiło jego szybkie napełnienie powietrzem atmosferycznym. Jaką temperaturę T miało powietrze w naczyniu po jego napełnieniu i zamknięciu kranu? Powietrze traktujemy jako gaz doskonały, którego wykładnik adiabaty γ=cp/cV jest dany, pojemności cieplnej ścianek naczynia nie uwzględniamy.

771. Cząstkę punktową o masie m i ładunku Q umieszczono w odległości R od nieskończonej płaszczyzny przewodzącej i puszczono swobodnie. Po jakim czasie cząstka doleci do płaszczyzny? Siły ciężkości nie uwzględniamy.

Rozwiązania zadań z numeru 9/2023

Przypominamy treść zadań:

762. Przekształcenie fotonu w parę elektron–pozyton w próżni jest niemożliwe, ze względu na zasadę zachowania pędu. Znaleźć minimalną energię, jaką powinien posiadać foton, aby mogła powstać para elektron–pozyton w pobliżu spoczywającego elektronu.

Rozwiązanie

763. Na poziomej powierzchni lodu narysowany jest okrąg o promieniu R=10 m. W chwili początkowej zając Z znajduje się w środku okręgu, a wilk W na okręgu, jak na rysunku 1. Zając porusza się po prostej z prędkością v0=2 m/s. Wilk powinien poruszać się po okręgu tak, aby odległość między nim a zającem nie zmieniała się. Do jakiego punktu na okręgu uda mu się w ten sposób dotrzeć? Współczynnik tarcia wilka o lód: μ=0,05. Wilk nie podskakuje.

Rozwiązanie