Istnieje takie rozbicie. Opis metody: określamy funkcję wzorami
Startujemy od dowolnej liczby i iterujemy przekształcenie (więc w każdym kroku stosujemy lub w zależności od tego, czy jesteśmy w przedziale czy ). Zauważmy, że jeśli liczba wymierna (dodatnia) jest zapisana w postaci ułamka nieskracalnego, wówczas przy zastosowaniu funkcji suma licznika i mianownika zmniejsza się; zaś przy zastosowaniu ta suma nie ulega zmianie. Jednak po zastosowaniu jesteśmy w przedziale i w następnym kroku działamy znów funkcją zmniejszając sumę licznika i mianownika. Wniosek: po skończenie wielu krokach trafimy w liczbę 1. Kończymy wtedy procedurę iteracyjną.
Jeśli, startując od liczby stosowaliśmy kolejno funkcje wówczas jest ciągiem zerojedynkowym (skończonej długości), który możemy uważać za kod liczby
Przykład: dla dostajemy trajektorię
(strzałka oznacza zastosowanie operacji ; strzałka oznacza ). Kod liczby to [Można tu dostrzec rozbudowaną postać algorytmu Euklidesa].
Dla dowolnej liczby określamy jako sumę symboli w jej kodzie: (czyli liczbę jedynek; np. ; (kod pusty)). I teraz: jeśli ma wartość parzystą, wrzucamy liczbę do zbioru ; jeśli nieparzystą – to do zbioru Wymagane warunki są spełnione: gdy oraz (b.s.o.) to ; kody liczb mają tyle samo jedynek, więc te liczby są obie w lub obie w Gdy zaś to kody liczb różnią się o jedną jedynkę, więc te liczby leżą jedna w druga w
[Czytelnikowi Wnikliwemu proponujemy zastanowienie się, czy przedstawiona konstrukcja rozbicia (o żądanej własności) jest jedyną możliwą (z dokładnością do zamiany symboli )].