Delta 10/2024

Klub 44

Zadania z matematyki nr 887, 888

Redaguje Marcin E. KUCZMA

887. Znaleźć najmniejszą liczbę rzeczywistą A, dla której istnieją liczby zespolone u,v,w oraz liczba rzeczywista B takie, że |u|=|v|=|w|=1=uvw, zaś u+v+w=A+Bi.

888. Znaleźć wszystkie trójki liczb całkowitych x,y,z0, spełniające równanie  7x+2x+y=z2.

Zadanie 888 zostało opracowane na podstawie propozycji, którą przysłał pan Witold Bednarek z Łodzi.

Rozwiązania zadań z numeru 6/2024

Przypominamy treść zadań:

883. Znaleźć wszystkie funkcje f:RR spełniające równanie f(x2+y2)=f(x2)+f(xy)+f(y2)    dlax,yR.

Rozwiązanie

884. Wykazać, że dla każdej pary liczb naturalnych a2, b1 istnieje nieskończenie wiele takich liczb naturalnych n, że liczba  ban+1  jest złożona.

Rozwiązanie

Zadania z fizyki nr 784, 785

Redaguje Elżbieta ZAWISTOWSKA

784. Szklany pryzmat o małym kącie łamiącym φ umieszczono w pewnej odległości od cienkiej soczewki skupiającej o ogniskowej f tak, że jedna z powierzchni pryzmatu jest prostopadła do osi optycznej soczewki. Po drugiej stronie soczewki, w jej ognisku znajduje się punktowe źródło światła. Promienie odbite od pryzmatu po załamaniu w soczewce dają dwa obrazy źródła światła oddalone od siebie o d. Znaleźć współczynnik załamania szkła, z którego wykonano pryzmat.

785. Kondensator płaski, którego powierzchnia okładek jest dużo większa od odległości między nimi, podłączony jest do źródła o sile elektromotorycznej E i umieszczony w jednorodnym polu elektrycznym o natężeniu E. Linie pola są prostopadłe do powierzchni okładek kondensatora (rys. 1). Jaką pracę trzeba wykonać, aby obrócić ten kondensator o kąt π wokół osi prostopadłej do wektora E?

Rozwiązania zadań z numeru 6/2024

Przypominamy treść zadań:

780. Mała piłeczka spadająca z wysokości h na twardą podłogę odskakuje na wysokość h/3. Na niciach o długościach l zawieszono stykające się ze sobą dwie takie piłeczki. Jedną z nich odchylono od pionu o kąt π/2 i puszczono swobodnie. O jakie kąty odchylą się nici po zderzeniu piłeczek?

Rozwiązanie

781. W odległości R od nieruchomego ładunku Q>0 znajduje się mała kulka o masie m, naładowana ładunkiem Q. Układ znajduje się w jednorodnym polu magnetycznym, którego linie pola są prostopadłe do odcinka łączącego ładunki. Po oswobodzeniu kulka zaczyna się poruszać, a minimalna odległość, na jaką zbliża się do nieruchomego ładunku, wynosi R/2. Znaleźć wartość indukcji pola magnetycznego.

Rozwiązanie