Delta 12/2024

Zadania

Zadanie M 1801

Dany jest czworokąt wypukły ABCD, w którym AB=BC=CD=4. Punkty KL są wybrane, odpowiednio, na bokach ABCD tak, że AK=DL=1. Trójkąt AMD jest zbudowany na boku AD na zewnątrz czworokąta, a ponadto AM=MD=2. Załóżmy, że KL=2. Udowodnić, że BM=CM.

Rozwiązanie
Zadanie M 1802

Komórki tabeli n×n są wypełnione znakami ,,+” i ,,”. Podczas ruchu można zmienić wszystkie znaki w dowolnym wierszu lub kolumnie na przeciwne. Wiadomo, że startując z początkowego układu, można w skończenie wielu ruchach zamienić wszystkie znaki w tabeli na plusy. Udowodnić, że można to osiągnąć, wykonując nie więcej niż n ruchów.

Rozwiązanie
Zadanie M 1803

Liczbę całkowitą dodatnią nazwiemy prawie kwadratem, jeśli można ją przedstawić jako iloczyn dwóch liczb, które różnią się nie więcej niż o 1% większej z nich. Udowodnić, że istnieje nieskończenie wiele czwórek kolejnych liczb naturalnych będących prawie kwadratami.

Rozwiązanie

Zadanie F 1109

Krzywą rotacji galaktyki nazywany jest wykres zależności orbitalnych prędkości, v, widocznych gwiazd od ich odległości, r, od centrum galaktyki. Obserwowane zależności odbiegają od obliczonych na podstawie rozkładu mas widocznych gwiazd w galaktyce (rysunek). Dla wyjaśnienia tej rozbieżności przyjmuje się istnienie wewnątrz i wokół galaktyk niewidocznej tzw. ciemnej materii. Jak gęstość, ρ, ciemnej materii powinna zmieniać się z odległością, r, od centrum galaktyki w obszarze, w którym obserwowana prędkość ruchu orbitalnego gwiazd nie zależy od r? Przyjmij sferycznie symetryczny rozkład masy ciemnej materii.

Rozwiązanie
Zadanie F 1110

Rowerzysta jedzie z prękością v po drodze pokrytej cienką warstwą błota. Nad kołami wyścigowego roweru nie ma błotników. Na jaką maksymalną wysokość mogą wznosić się cząstki błota oderwane od kół roweru. Koła mają promień R, przyspieszenie ziemskie równe jest g. Opór powietrza pomijamy.

Rozwiązanie