Będziemy zakładać, że ładunek jest dodatni, a pole magnetyczne skierowane w górę. Wprowadźmy układ współrzędnych, którego początek umieszczamy w punkcie zawieszenia, oś skierowana jest pionowo w górę, a osie i leżą
w płaszczyźnie poziomej. Równanie ruchu kulki ma postać:
gdzie jest wektorem położenia kulki, jest długością wahadła, siła naprężenia nici Dla małych drgań
W tym przybliżeniu kulka porusza się praktycznie w płaszczyźnie poziomej, a składowe siły Lorentza wynoszą (rys. 4):
Równanie ruchu w rzucie na osie ma postać:
W nieobecności pola magnetycznego wahadło wykonuje drgania w jednej płaszczyźnie z częstością Gdy pole siła Lorentza zakrzywia tor kulki, ale ponieważ nie wykonuje pracy, maksymalne wychylenie nici z położenia równowagi pozostaje stałe. Z zasady zachowania energii
Ponieważ maksymalna siła Lorentza jest mała w porównaniu z maksymalną siłą zawracającą
gdzie jest częstością ruchu obrotowego cząstki naładowanej, poruszającej się po okręgu w jednorodnym polu magnetycznym. W czasie półokresu drgań pole magnetyczne w niewielkim stopniu zakrzywia trajektorię kulki.
Korzystając z wprowadzonych oznaczeń, możemy przepisać równania w postaci:
Równania są równaniami liniowymi, obowiązuje więc zasada superpozycji – dowolna kombinacja liniowa dwóch rozwiązań tych równań jest też rozwiązaniem.
Gdy nie ma pola magnetycznego, równania są niezwiązane. Dwa rozwiązania opisujące drgania w płaszczyznach i mają postać:
Dodając i odejmując stronami te rozwiązania, otrzymujemy rozwiązania opisujące ruchy wahadła stożkowego w kierunkach przeciwnym i zgodnym ze wskazówkami zegara:
i odwrotnie
W przypadku rozwiązania nie spełniają już równań , natomiast rozwiązania spełniają je, gdy
stąd
Zgodnie z zasadą superpozycji równania spełniają również rozwiązania:
Równania opisują drgania wahadła z częstością w płaszczyźnie, która sama obraca się z częstością Tor kulki w płaszczyźnie ilustruje rys. 5.
Szukany czas obrotu płaszczyzny wahań o kąt 2 wynosi:
Rys. 4
Rys. 5