Jednym z najprostszych przykładów omawianych tu konstrukcji jest następujące rozumowanie, znane już Euklidesowi. Niech będą różnymi liczbami pierwszymi. Dowolny dzielnik pierwszy liczby jest różny od Możemy w ten sposób utworzyć nieskończony ciąg różnych liczb pierwszych.
Ogólna idea jest następująca. Mając już obiekty używamy ich w jakiś sposób do skonstruowania kolejnego obiektu Tymi obiektami mogą być liczby, ale również zbiory, funkcje, konfiguracje geometryczne bądź kombinatoryczne i wiele innych.
Jako dodatkowe przykłady podam tu dwa zadania, które ukazały się już w kąciku numer 7 (), poświęconemu indukcji.
Przykład 1. Dla każdego całkowitego dodatniego istnieje -cyfrowa wielokrotność liczby w której zapisie nie ma innych cyfr niż i
Rozwiązanie. Powiedzmy, że dla pewnego znamy już szukaną liczbę Wykażemy, że możemy przyjąć lub Są to liczby -cyfrowe powstałe przez dopisanie na początku zapisu dziesiętnego liczby cyfry lub Zapiszmy dla pewnego naturalnego Wówczas
Jeśli jest liczbą nieparzystą, to pierwsza z powyższych liczb dzieli się przez a jeśli parzystą – druga. Konstrukcję rozpoczynamy od
Przykład 2. Dla każdej liczby naturalnej można tak umieścić na okręgu liczby od do by wartość bezwzględna różnicy sąsiednich liczb zawsze była kwadratem liczby naturalnej.
Rozwiązanie. Wykażemy mocniejszą tezę – można to zrobić tak, by
dodatkowo liczby i sąsiadowały. Jeśli znamy takie rozmieszczenie dla
liczb, to możemy łatwo otrzymać analogiczne dla liczb – wystarczy
pomiędzy i wpisać kolejno: Aby dokończyć dowód,
trzeba jeszcze podać konstrukcje dla Są one następujące:
Bardzo istotne jest, by oprócz kroku indukcyjnego konstrukcji sformułować i uzasadnić odpowiednie warunki początkowe, gwarantujące, że dane obiekty istnieją dla każdego które nas interesuje.
Zadania
1. Udowodnić, że dla w wyrażeniu można zamienić niektóre ze znaków na w taki sposób, by jego wartość była równa lub
2. Dowieść, że dla każdego naturalnego istnieje wielościan wypukły, którego ścianami są: jeden kwadrat i trójkątów rozwartokątnych.
W kroku indukcyjnym do jednej ze ścian trójkątnych danego wielościanu doklejamy czworościan. Wypukłość wielościanu i rozwartokątność ścian trójkątnych można zagwarantować, dobierając odpowiednio wysokość doklejonego czworościanu.
3. Dane są wektory każdy o długości
Udowodnić, że istnieją liczby
ze zbioru o tej własności, że dla każdego całkowitego dodatniego zachodzi nierówność
Niech
Liczbę wybieramy w taki sposób, by kąt pomiędzy wektorami
i był nie mniejszy niż
4. Wykazać, że istnieje ciąg liczb całkowitych dodatnich, w którym każda liczba całkowita dodatnia występuje dokładnie raz, a przy tym każdy wyraz, począwszy od drugiego, jest dzielnikiem lub wielokrotnością poprzedniego wyrazu (II WLM).
Załóżmy, że mamy ustalone wyrazy Niech
będzie najmniejszą liczbą całkowitą dodatnią, która jeszcze nie pojawiła się
w ciągu, następnie – dowolną wspólną wielokrotnością
i różną od oraz
5. Udowodnić, że dla każdej liczby naturalnej istnieją dwa rozłączne -elementowe zbiory, i zawierające wyłącznie liczby całkowite dodatnie spełniające następujący warunek: sumy wszystkich elementów w zbiorach i są równe oraz iloczyny wszystkich elementów w zbiorach i są równe (LXI OM).
Niech
i będą zbiorami -elementowymi, a i zbiorami -elementowymi
spełniającymi wymagane warunki. Wówczas dla odpowiednio dużego zbiory
-elementowe i również je spełniają ( oznacza
zbiór wszystkich elementów zbioru pomnożonych przez ). Wystarczy więc
znaleźć odpowiednie pary zbiorów dla
6. Dowieść, że dla każdej liczby naturalnej istnieje -elementowy zbiór liczb całkowitych dodatnich o następującej własności: dla każdych dwóch różnych elementów zachodzi równość (XIV WLM).
Mając zbiór spełniający zadane warunki, tworzymy zbiór następująco: dla oraz
7. Udowodnić, że dla istnieje permutacja ciągu o następującej własności: jest kwadratem liczby naturalnej dla każdego
Załóżmy, że liczby mają tę własność, że dla pewnej liczby naturalnej Wówczas jeśli szukana permutacja istnieje dla liczby to również istnieje dla liczby Dla dowodu rozważmy odpowiednią permutację dla liczby oraz dla Załóżmy teraz indukcyjnie, że opisana w zadaniu własność zachodzi dla każdej liczby spełniającej Wybierzmy największe takie że jest kwadratem. Wtedy (dlaczego?), co jest większe od dla
Pozostaje uzasadnić twierdzenie dla liczb od 12 do 25.